A nukleotidokat már évtizedek óta használják az anyatej-helyettesítő tápszerekben a gyomor és béltraktus fejlődésének és a korai immunrendszer működésének támogatáshoz. (Helembai et al., 2006; Ruihua et al., 2006).
A Ribodiet® a nukleotidok, nukleozidok, oligonukleotidok, ribonukleinsav-fragmensek, aminosavak és B-vitaminok forrása.
Nukleotidok
A nukleotidok számos biokémiai folyamatban vesznek részt. A sejtekben a nukleotidoknak számos funkciójuk van: nukleinsavak (RNS, DNS) felépítése, energiaszállítás (ATP, ADP, AMP), kulcsszerep a fehérje-, zsír- és szénhidrát-anyagcsere szintézisében, sejten belüli jelátvitel.
A nukleotidokat nem tartalmazó étrendekről kimutatták, hogy rontják az immunválaszokat; amelyek magukban foglalják a csökkent makrofág és természetes ölő- (NK) sejtaktivitást, késleltetett típusú túlérzékenységi válaszokat, citokinszinteket, alacsonyabb antitest-termelést, amelyek mind a fertőzésekre való fokozott fogékonysághoz vezethetnek (Gil, 2002; Sanchez-Pozo és Gil, 2002). Ezek a változások visszafordíthatók lehetnek nukleotid-kiegészítéssel (Gil, 2002; Navarro et al., 1996).
A Ribodiet®-ről
A szervezeten belüli újrahasznosítás nem minden esetben elégíti ki számos szövet és bizonyos élettani fázisok nukleotidszükségletét, ezért étrendi forrásból történő kiegészítésre lehet szükség.
Különösen például a bélrendszeri, az immunrendszeri és az agyi sejtek (limfociták, eritrociták, csontvelősejtek; gliasejtek) nem képesek elegendő nukleotidot termelni ahhoz, hogy fedezzék szükségleteiket.
Tudományos bizonyítékok
Egyre több bizonyíték áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy az étrendi nukleotidok befolyásolhatják a bél morfológiáját és működését, az immunválaszt, a bél mikrobiota összetételét (kifejezetten az e. Coli aktivitását), a máj funkcióit és az agy működését.
A RIBODIET® alkalmazásának indikációi:
– Immunrendszer komplex támogatása
– Bélgát és mikrobiom egyensúlya
– Sporttáplálkozás
– Kognitív funkciók/Koncentráció
– Vas és cink felszívódás
– Gyulladáscsökkentés